✔ Dedicated 5★ Customer Care Team   ✔ Fast & Responsive Tech Support
  • Instant and Ultra-Fine Writing: Provides smooth writing with the touch precision of 1 mm, and smart stroke optimization makes every stroke more real.
Datasheet-of-DS-D5B86RB_B_Conference-Flat-Panel
Quick-Start-Guide-of-Digital-Signage
REPLACED BY DS-D5C86RB/B
Product Model
  • Product ModelDS-D5B86RB/B
Display
  • Screen Size 86 inch LED Backlight
  • Backlight DLED
  • Pixel Pitch0.164 (H) × 0.493 (V) mm
  • Resolution3840 × 2160@60 Hz
  • Brightness350 cd/m²
  • Color Depth10 bit
  • Contrast Ratio1200 : 1 (Typ.)
  • Response Time6 ms
  • Color Gamut90% NTSC (CIE1931) (Typ.)
  • Refresh Rate60 Hz
  • Viewing Angle178° (H) / 178° (V)
Built-In System
  • Operation SystemAndroid 8.0
  • Processor4-core A73 × 2 + A53 × 2, 1.5 GHz
  • Memory3 GB
  • Built-In Storage32 GB
  • NICBuilt-in 100 Mbps NIC, supporting routing
Touch
  • TypeInfrared touch screen
  • GlassSmooth tempered glass being anti-glare and explosion-proof
  • Touch Point20 point multi-touch
  • Touch Response Time< 10 ms
  • Touch Precision± 1 mm (≥ 90% touching area)
  • Optical BondingSupport
  • Internal Function
  • LoudspeakerBuilt-in 2 × 16 W loudspeaker
  • BluetoothBuilt-in BLE (Bluetooth Low Energy) module supports Bluetooth 5.0 and previous version.
Interface
  • Video & Audio InputHDMI IN × 2, MAX 4K @ 60 Hz, LINE IN × 1
  • Video & Audio OutputHDMI OUT × 1, MAX 4K @ 60 Hz, LINE OUT × 1
  • Control InterfaceRS-232 × 1
  • Network InterfaceRJ45 (100 Mbps port) × 2
  • Data Transmission InterfaceUSB on front panel × 2, USB on rear panel × 2, touch USB × 1
Power
  • Power Consumption≤ 420 W (full load)
  • Standby Consumption0.5 W
  • Working Environment
  • Working Temperature0 ℃ to 40 ℃ (32 ℉ to 104 ℉)
  • Working Humidity10% to 90% RH
General
  • Power100 to 240 VAC, 50/60 Hz
  • Product Dimensions1963 × 1159 × 87.5 mm (77.3” × 45.6” × 3.4”)
  • Package Dimensions (W × H × D)2187 × 1366 × 274 mm (86.1” × 53.8” × 10.8”)
  • Net Weight65.62 kg (144.67 lb.)
  • Gross Weight86.74 kg (191.23 lb.)
Camera
  • Pixel8 MP
  • Camera FunctionSmart switch between Android system and OPS
  • Field Angle100° (diagonal), 90° (horizontal), 66° (vertical)
  • Distortion≤1%