FREE DELIVERYWARRANTY GUARANTEED
✔ Dedicated 5★ Customer Care Team   ✔ Fast & Responsive Tech Support
  • Instant and Ultra-Fine Writing: Provides smooth writing with the touch precision of 1 mm, and smart stroke optimization makes every stroke more real.
Datasheet-of-DS-D5B65RB_B_Conference-Flat-Panel
Quick-Start-Guide-of-Digital-Signage
6-8 Week lead time
  • Product Model
  • Product Model DS-D5B65RB/B
  • Display
  • Screen Size 65 inch LED Backlight
  • BacklightDLED
  • Pixel Pitch0.124 (H) × 0.372 (V) mm
  • Resolution3840 × 2160@60 Hz
  • Brightness350 cd/m²
  • Color Depth10 bit
  • Contrast Ratio1200 : 1 (Typ.)
  • Response Time6 ms
  • Color Gamut90% NTSC (CIE1931) (Typ.)
  • Refresh Rate60 Hz
  • Viewing Angle178° (H) / 178° (V)
  • Built-In System
  • Operation SystemAndroid 8.0
  • Processor4-core A73 × 2 + A53 × 2, 1.5 GHz
  • Memory3 GB
  • Built-In Storage32 GB
  • NICBuilt-in 100 Mbps NIC, supporting routing
  • Touch
  • Type Infrared touch screen
  • Glass Smooth tempered glass being anti-glare and explosion-proof
  • Touch Point 20 point multi-touch
  • Touch Response Time< 10 ms
  • Touch Precision± 1 mm (≥ 90% touching area)
  • Optical BondingSupport
  • Internal Function
  • LoudspeakerBuilt-in 2 × 16 W loudspeaker
  • BluetoothBuilt-in BLE (Bluetooth Low Energy) module supports Bluetooth 5.0 and previous version.
  • Interface
  • Video & Audio InputHDMI IN × 2, MAX 4K @ 60 Hz, LINE IN × 1
  • Video & Audio OutputHDMI OUT × 1, MAX 4K @ 60 Hz, LINE OUT × 1
  • Control InterfaceRS-232 × 1
  • Network InterfaceRJ45 (100 Mbps port) × 2
  • Data Transmission Interface USB on front panel × 2, USB on rear panel × 2, touch USB × 1
  • Power
  • Power Consumption≤ 250 W (full load)
  • Standby Consumption0.5 W
  • Working Environment
  • Working Temperature 0 ℃ to 40 ℃ (32 ℉ to 104 ℉)
  • Working Humidity 10% to 90% RH
  • General
  • Power100 to 240 VAC, 50/60 Hz
  • Product Dimensions 1507 × 930 × 86 mm (59.3” × 36.6” × 3.4”)
  • Package Dimensions (W × H × D)1687 × 1061 × 234 mm (66.4” × 41.8” × 9.2”)
  • Net Weight40.36 kg (88.98 lb.)
  • Gross Weight 50.69 kg (111.75 lb.)
  • Camera
  • Pixel 8 MP
  • Camera Function Smart switch between Android system and OPS
  • Field Angle100° (diagonal), 90° (horizontal), 66° (vertical)
  • Distortion ≤1%