Hikvision DS-2TD2636-10 DeepInView Bi-Spectrum Thermal Bullet Camera, 40m IR, 384×288, 10mm
FREE DELIVERYWARRANTY GUARANTEED
✔ Dedicated 5★ Customer Care Team   ✔ Fast & Responsive Tech Support
Smart Function (Thermal Imaging)
  • Leading image processing technology: Adaptive AGC, DDE, 3D DNR, NETD < 40mk (@25°C,F#=1.0)
  • Powerful behavior analysis algorithm: Line crossing, Intrusion, Region Entrance & Exit
  • Reliable temperature exception alarm function
  • Advanced fire detection algorithm
  • Bi Spectrum Image Fusion, Picture in Picture PReview
  • NOTE – this is not for Fever Detection. Fever detection cams can be found here
Thermal Imaging Module Function
  • 384*288 resolution, high sensitivity sensor, support contrast adjustment
  • Shutter adjustment in various modes
  • 3D DNR, 15 palettes of color adjustable, image detail enhancement
  • Mirror image, digital zoom ×2, ×4, ×8, and local output
This device is not a medical device and not TGA approved.
3-4 week lead time on this camera
Thermal Module
Image sensor: Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays
Max. Resolution: 384*288
Detector Pitch: 17um
Response Wavebond: 8um to 14um
NETD: < 40mk(@25°C,F#=1.0)
Lens (focal length): 10mm
MRAD: 1.70 mrad
Field of View: 37.7°× 28.7°
Min. Focusing Distance: 1m
F number: 1.0
Optical Camera
Image Sensor: 1/2.8’’ Progressive Scan CMOS
Max. Image Resolution: 1920 × 1080
Min. Illumination: Color: 0.002 lux @ (F1.5 , AGC On )
B/W : 0.0002 lux @ (F1.5 , AGC On )
Focal Length: 6 mm
Field of View: 52.8° – 30.0° (Wide-Tele)
WDR: Digital
Shutter Speed: 1 to 1/100,000s
Day & Night: IR Cut Filter with Auto Switch
Image Function
Bi-spectrum Image Fusion: Fusion view of thermal view and overlaid details of the optical channel
Smart Function
VCA: Support 4 VCA rule types (Line Crossing, Intrusion, Region Entrance, and Region Exiting), 8 VCA
rules
Temperature Range: -20 ° C to 150 ° C (-4 ° C to 302 ° F)
Temperature Accuracy: ±8 ° C (14.4 ° F)
Fire Detection: Support 10 fire points
Infrared
IR Distance: Up to 40m
IR IntenSity and Angle: Auto Adjust
Network
Main Stream: Optical: 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720)
Optical: 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 ×720)
Thermal: 50fps (384×288)
Sub Stream: Optical: 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720)
Thermal: 50fps (384×288)
Video Compression: H.264/MJPEG,H.264+ encoding with Baseline/Main/High Profile
Audio Compression: G .711u/G.711a/G.722.1/MP2L2/G.726/PCM
Protocols: IPv4/IPv6,HTTP,HTTPS,802.1x,Qos,FTP,SMTP,UPnP,SNMP,DNS,DDNS,NTP,RTSP,RTCP,RTP,TCP,UDP,I
GMP,ICMP,DHCP, PPPoE, Bonjour
Simultaneous live view: Up to 20-ch
User/Host Level: Up to 32 users, 3 levels: Administrator, Operator, User
IP address filtering
Integration
Alarm Input: 2-ch Inputs (0-5V DC)
Alarm Action: SD recording/Relay output/Smart capture/FTP upload/Email linkage
Alarm Output: 2-ch relay outputs, alarm response actions configurable
Audio Input: 1-ch 3.5mm Mic in/Line in interface. Line input: 2-2.4 V[p-p], output impedance:1KΩ±10%
Audio Output: Linear Level; Impedance: 600Ω
Onboard Storage: Built-in Micro SD/SDHC/SDXC Card Slot, Up to 128GB, Support Manual/Alarm Recording
Ethernet: 1 RJ45 10M/100M Self-adaptive Ethernet interface
Client: iVMS-4200
Web Browser: IE 7+, Chrome 18+, Firefox 5.0+, Safari 5.02+; Multiple Languages
General
Power Consumption: 24 VAC± 25%: 0.84 A, 12 VDC ± 20%: 1.6 A, max. 10W (20 W with De-icing Heater On),
PoE (802.3at, class 4): 42.5 V to 57 V, 0.35 A to 0.47 A
Power: 24 VAC± 25%, 12 VDC± 20%, two-core terminal block PoE (802.3at, class 4)
Menu Language: English
Working Temperature/ Humidity: From -40° C to 60° C (-40° F to 140°F); Humidity: 90% or Less
Protection Level: IP66 Standard; TVS 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection
Dimensions: 314mm × 104mm × 292.7mm (12.36″ × 4.09″ × 11.52″)
Weight: Approx. 1.55Kg (3.42lb)
Smart Functions Range
Lens (focal length): 10mm
VCA range (Vehicles): 300m
VCA range (humans): 100m
Temperature measurement (Object:2*2m): 234m
Temperature measurement (Object:1*1m): 118m
Fire Detection (Object:2× 2 m): 588m
Fire Detection (Object:1× 1 m): 294m
Wide Range Coverage
Lens (focal length): 10mm
Detection range (Vehicles): 902m
Detection range (Humans): 294m
Recognition range (Vehicles): 225m
Recognition range (Humans): 74m
Identification range (Vehicles): 113m
Identification range (Humans): 37m
We make product support and ordering easy! Reach out to our help team :)
Trade Customers: Log In or Register to Unlock Even Better Prices.
Save & Share Cart
Back Save & Share Cart
Your cart email sent successfully :)
Hikvision DS-2TD2636-10 DeepInView Bi-Spectrum Thermal Bullet Camera, 40m IR, 384x288, 10mm