Dahua DH-IPC-HFW3541TP-ZS-27135 5MP Lite AI Motorised Starlight Bullet, Perimeter, SMD WDR, IR60m
✔ Dedicated 5★ Customer Care Team   ✔ Fast & Responsive Tech Support
5MP Lite AI IR MOTORISED Vari-focal Starlight Bullet Network Camera
IPC-HFW3541TP-ZS
> 5MP, 1/2.7” CMOS image sensor, low illuminance, high image definition
> Outputs max. 5MP (2592 × 1944)@20 fps
> H.265 codec, high compression rate, low bit rate
> Built-in IR LED, max. IR distance: 60 m
> Intelligent detection: Intrusion, tripwire
> 12V DC/POE power support
> IP67 protection
> SMD
Camera
Image Sensor 1/2.7”5Megapixel progressive CMOS
Effective Pixels 2592 (H) ×1944 (V)
ROM 128 MB
RAM 512 MB
Scanning System Progressive
Electronic Shutter Speed Auto/Manual 1/3 s–1/100000 s
Min. Illumination 0.005 Lux@F1.5
IR Distance 60 m (197 ft)
IR On/Off Control Auto/Manual
IR LEDs Number 4 (IR LEDs)
Pan/Tilt/Rotation Range Horizontal: 0°–360°; vertical: 0°–90°; rotation: 0°–360°
Lens
Lens Type Motorized vari-focal
Mount Type φ14
Focal Length 2.7 mm–13.5 mm
Max. Aperture F1.5
Field of View Horizontal: 99°–26°
Vertical: 72° –20°
Diagonal: 133° –33°
Iris Type Fixed aperture
Close Focus Distance 0.8 m (2.6 ft)
DORI Distance Lens Detect Observe Recognize Identify
W 64.0 m (210.0ft) 25.6 m
(84.0 ft)
12.8 m
(42.0 ft)
6.4 m
(21.0 ft)
T 222.0 m (728.3 ft) 88.8m
(291.3 ft)
44.4 m
(145.7 ft)
22.2 m
(72.8 ft)
Professional, Intelligent
Perimeter Protection Tripwire; intrusion (Recognition of human and vehicle)
Video
Video Compression H.265; H.264; H.264H; H.264B; MJPEG
Smart Codec Yes
Video Frame Rate Main stream (2592 × 1944@1–20 fps)
(2688 × 1520@1–25/30 fps)
sub stream(704 × 576@1–25 fps/704 × 480@1–30 fps)
third stream(1280 × 720@1–25/30 fps)
Stream Capability 3 streams
Bit Rate Control CBR/VBR
Video Bit Rate H.264: 3 Kbps–8192 Kbps
H.265: 3 Kbps–8192 Kbps
Day/Night Auto(ICR)/Color/B/W
BLC Yes
HLC Yes
WDR 120 dB
White Balance Auto/natural/street lamp/outdoor/manual/regional custom
Gain Control Auto/Manual
Noise Reduction 3D DNR
Motion Detection OFF/ON (4 areas, rectangular)
Region of Interest(RoI) Yes (4 areas)
Smart IR Yes
Image Rotation 0°/90°/180°/270° (Support 90°/270° with 1920 × 1080 resolution.)
Mirror Yes
Privacy Masking 4 areas
Audio
Audio Compression G.711a; G.711Mu; G726; AAC
Network
Network RJ-45 (10/100 Base-T)
Protocol IPv4;IPv6;HTTP;HTTPS;TCP;UDP;ARP;RTP;RTSP;RTCP;
RTMP;SMTP;FTP;SFTP;DHCP;DNS;DDNS;QoS;UPnP;NTP;Multicast;ICMP;IGMP;NFS;PPPoE;802.1x;SNMP
Interoperability ONVIF(Profile S/Profile G);CGI;P2P;Milestone;Genetec
Scene Self-adaptation Yes
User/Host 20 (Total bandwidth: 64 M)
Edge Storage FTP; SFTP; Micro SD Card (support max. 256 G); Cloud; NAS
Browser IE: IE8, IE9, IE11
Chrome
Firefox
Management Software Smart PSS, DSS, DMSS
Mobile Phone IOS; Android
Certification
Certifications CE-LVD: EN60950-1
CE-EMC: Electromagnetic Compatibility Directive 2014/30/EU
FCC: 47 CFR FCC Part 15, Subpart B
UL/CUL: UL60950-1 CAN/CSA C22.2 No.60950-1-07
Port
Audio Input 1-channel (RCA port)
Audio Output 1-channel (RCA port)
Alarm Input 1 channel in: 5mA 3V–5V DC
Alarm Output 1 channel out: 300mA 12V DC
Power
Power Supply 12V DC/PoE (802.3af)
Power Consumption < 9.8W
Environment
Operating Conditions -30°C to +60°C (-22°F to +140°F)/less than≤95%
Strorage Conditions -40°C to +60°C (-40°F to +140°F)
Ingress Protection IP67
Structure
Casing Metal
Dimensions 244.1 mm × 79.0 mm × 75.9 mm